Zdravé zuby

Přečtěte si praktické tipy pro zdravé zuby a krásný úsměv

Prevence je nejlepší lék pro váš úsměv. Zachraňují to sice výplně, korunky a profesionální bělení zubů, ale bílé a zdravé zuby bez těchto zásahů jsou přeci mnohem lepší. Častým trápením jsou skvrny na zubech. Ty vyčistí pravidelné čištění zubů, používání dentální nitě a v neposlední řadě i správná strava.

Pamatujte, že největší škody vznikají, pokud danou potravinu konzumujete pravidelně. Občasné zobnutí cukroví vám neuškodí, pokud dodržujete správnou ústní hygienu, která se skládá z čištění pomocí zubního kartáčku a mezizubního kartáčku popřípadě dentální nitě a kvalitní ústní vody. Zanedbaná ústní hygiena může způsobit i závažný zánět dásní.

Citrusové plody

Citrusové plody a džusy jsou bohatým zdrojem vitamínu C a dalších živin. Pro člověka jsou dobré v mnoha ohledech, to ovšem neplatí pro vaše zuby. Grapefruit a citronová šťáva, zejména ty velmi kyselé, mohou v průběhu času narušit zubní sklovinu. Nejlépe z citrusů vychází pomeranč či pomerančový džus. Pomerančový džus je méně kyselý a mnoho z nich obsahuje i vitamín D, který je zubům prospěšný. Citrusy a džusy určitě pít nepřestávejte, ale zubní kartáček a niť mějte vždy po ruce.

Přečtěte si:  Ekologické praní

Žvýkací bonbony

Čím lepkavější cukroví, tím horší pro zuby. Extrémně žvýkací bonbony jako karamelky mají tendenci zůstávat v mezizubních prostorech dlouhou dobu. Pro bakterie je to přímo hostina. Takové bonbony jsou navíc často extrémně sladké nebo kyselé, což jsou další negativa. Takovým sladkostem byste se měli ve větší míře vyvarovat.

Tvrdé bonbony

Jsou o něco lepší než žvýkací bonbony, ale mají své vlastní nevýhody. Na rozdíl od sladkostí jako je čokoláda apod., která se poměrně rychle rozpustí a ze zubů smyje, tak tvrdé bonbony se rozpouští pomalu a bakterie, tak mají i několik minut čas na své množení. Aby toho nebylo málo, tak mnoho z těchto bonbonů je ochuceno kyselinou citrónovou. Pokud si tedy nemůže čas od času odpustit tuto malou sladkost, sáhněte raději po tvrdých bonbonech, ale rozhodně je nekousejte.

Přečtěte si:  Lípa

Jahody

Tyto letní plody obsahují kyselinu jablečnou, která funguje jako přírodní bělidlo. Pro bělejší úsměv můžete jahodu třít po zubech nebo ji rozmačkanou smíchat s trochou prášku do pečiva a nanést na zuby. Je to skvělý přírodní způsob, ale většinou nenahradí kvalitní bělící pasty. Nezapomeňte si po této pochoutce vyčistit zuby mezizubním kartáčkem. Malá semínka jahod se ráda zavrtávají, kam by neměla.

Listová zelenina pro zdravé zuby

Listová zelenina je známa svým vysokým obsahem vlákniny, která podporuje dobré trávení, zdravou hladinu cholesterolu v krvi a také dělá zázraky s vašimi zuby. A to zejména proto, že vyžaduje hodně a hodně žvýkání. Miska špenátového salátu nebo fazolí by se dala přirovnat k mycí lince zubů.

Přečtěte si praktické tipy pro zdravé zuby a krásný úsměv

Přečtěte si praktické tipy pro zdravé zuby a krásný úsměv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..