Artróza je strašákem hlavně starších lidí. Poradíme, jak na ni

Osteoartróza, ve zkratce OA, nebo-li artróza či osteoartritida, je nemoc, která je postrachem hlavně starších lidí, takřka každého osmého z nich potká. To můžeme mluvit o těch, u kterých se již projeví navenek. U obyvatel nad 65 let se při podrobném vyšetření, třeba rentgenem, dá zjistit skoro u sedmi lidí z desíti.

Kde se nejčastěji artróza vyskytuje? Je to na kloubech, na kterých leží váha těla, tedy hlavně v kyčlích a v kolenních kloubech, ale může to být i jinde, kde bychom to snad nepředpokládali, například v ramenních kloubech, v loktech, v prstech, ale i na páteři.

Artróza je strašákem této doby

Dodnes je nejasné, proč artróza klouby postihuje, vyskytne se jak u lidí se sedavým životem, tak i u těch, kteří se neustále pohybují. A hovořit o tom, že lidí s přemírou aktivity ji nedostanou, je také scestné. Výjimky snad mohou něco potvrdit, ale jsou to opravdu spíš jedinci s vrozenou dispozicí. Vznik této choroby, jak bylo naznačeno, není zcela objasněn, ale má se zato, že jde o souhrn více faktorů, vrozená dispozice, životní aktivita, strava, váha apod.

Přečtěte si:  Ekologické praní

Artróza mění vaše klouby

Při artróze dochází postupně k destrukci chrupavky v kloubech a tím se mění její vlastností, hlavně mechanické. V těžkých případech může dojít až k jejímu úplnému zničeni. Destrukce se vykládá tak, že ji způsobuje porucha homeostázy metabolismu chrupavky, a tím je porušena její rovnováha v její regulaci. Chrupavka se již neobnovuje ve stejné míře jako dřív, naopak dochází ke zvýšení destrukce nabouráváním makromolekulární sítě mezibuněčné hmoty chrupavky.

Je otázka, když je artróza zjištěna u tolika lidí, proč se nakonec projeví jen u menší části populace? Je to způsobeno tím, že v počátečním stadiu jsou destruktivní jevy chrupavky kompenzovány zvýšenou tvorbou agrekanu s vyšším obsahem chondroitin sulfátu, což stačí k tomu, aby kloub pracoval takřka jako dřív. Když se ale vyčerpá tento kompenzační mechanismus, nastanou projevy nemoci, a to bolestí a zánětem okolní tkáně, jako je kloubní pouzdro a kost přilehlá ke chrupavce.

Přečtěte si:  Kopřiva dvoudomá

Co jsou osteofyty a jaký mají vliv na průběh nemoci

Dalším následným jevem je, že postižená kost se začne měnit a vyrůstají na ni výrůstky zvané osteofyty, které stav nemoci ještě násobí. A jedno důležité upozornění, bolest při artróze vychází z postižených okolních tkání, protože poškození samotné chrupavky je nebolestné, neboť do ní nevedou nervy, které by bolest signalizovaly. A to je onen důvod toho, že počáteční stadia artrózy nejsou pro člověka znatelná.

Artróza je strašákem hlavně starších lidí. Poradíme, jak na ni

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..