Obsah článku
Každá doba přináší nové trendy v tom, jak hubnout. Po skončení vánočních svátků celkem pravidelně vystřídají recepty na cukroví zaručené typy na hubnutí. Posilovny a fitness centra se zaplní lidmi, kteří jsou odhodlaní něco se svým tělem udělat. S příchodem jarních měsíců už je na sportovištích o poznání volněji.
Doba, kdy na sobě začneme pracovat, by měla vycházet z naší potřeby něco změnit a udělat dobrou věc pro nás samotné. Motivací může být to, že s vámi začne sportovat nebo hubnout někdo z vašeho blízkého okolí, vzájemně se budete podporovat a sdílet své úspěchy.
Pokud se rozhodnete hubnout se svým partnerem, tak výhodou je i to, že nemusíte jemu vařit svíčkovou a sama si připravovat lehčí formu oběda. Dieta by ale neměla být vnímána jako něco, co měsíc vydržím a pak zapadnu zase do starých kolejí. Měla by nás nastartovat, donutit přemýšlet o jídel a našem stravování jinak. Byla by přece velká škoda, aby naše snaha o zhubnutí a vynaložené úsilí přišlo vniveč.
Keto dieta
Na trhu najdeme několik firem, které se na tuto dietu zaměřují. Především jde o to, že vám sestaví jídelníček z jejich produktů, které vám mají pomoct s přípravou jídla a zaručit vám úbytek váhy. Většinou jde o sypké směsi, ze kterých připravíte koktejly, polévky, proteinové naše nebo keto pečivo. O co ale vlastně v případě keto diety jde?
Principem je snížení příjmu sacharidů pod 25 gramů za den. Zakázány jsou proto všechny potraviny obsahující sacharidy. Ve vašem jídelníčku se tak budou objevovat hlavně potraviny obsahují bílkoviny a tuky. Ty můžete jíst bez omezení, stejně tak vybranou zeleninu.
Keto dieta není vhodná jako princip dlouhodobého stravování, protože nejde o vyváženou stravu. Může být ale velice účinná k nastartování organismu a rychlému shození pár přebytečných kil.
Ketonovou dietu můžeme připodobnit k procesům, které v organismu nastávají, když se hladoví. Ve chvíli, kdy organismu nejsou dodávány sacharidy, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem energie, musí tělo získávat energii pouze z ketolátek. Zmíněné ketolátky vznikají rozkladem tuků.
Jídelníček v době ketonové diety
Naše jídlo by se mělo skládat z masa, kdy nejvhodnější je kuřecí a libové hovězí maso, ryb, vajíček, zeleniny, mléčných výrobků, ořechů a vybraného ovoce. Naopak zcela zakázané jsou obiloviny včetně rýže, brambory, sladkosti, káva a alkohol.
Zapomínat nesmíme na pitný režim
Zde je vhodné pít jen čistou vodu nebo bylinkové čaje v množství alespoň 2 litry za den. Vynechat musíme veškeré ochucené minerálky, džusy a sirupy.
Snídat tedy můžeme omelety doplněné zeleninou, vajíčka, obložené talíře se sýrem a zeleninou nebo proteinové kaše.
Oběd bude tvořit zase dávka zeleniny a maso, ryba případně různé formy salátů. Nebojte se do jídelníčku zařadit vhodnou zeleninu jako je cuketa, špenát, chřest, rukola, polniček, zelené fazolky nebo třeba neslazené kysané zelí. Určitě ochutnejte nejrůznější semínka, jako jsou například populární chia, lněná semínka nebo dýňová.
Nezapomínejte ani na oříšky. Ideální při ketonové dietě jsou kešu, vlašské, lískové ořechy či mandle. Právě oříšky a semínka jsou skvělé jako jednotlivé svačinky mezi hlavním jídlem. Stejně tak jogurty, které ale nesmí obsahovat sacharidy.
Večeře by opět měla obsahovat zeleninu a maso, aby dávka bílkovin byla dostačující. Záleží na vás, zda zvolíte rybu, připravíte si steak nebo vytvoříte burger z mletého masa. Ten samozřejmě nesmí být doplněn pečivem.