Ekologické praní

Efraimstochter / Pixabay

V minulosti bylo praní velká dřina, dnes je snadné, ale souvisí s ním spotřeba pracích chemikálií a energie. Neexistuje žádný prací prostředek, který by byl příznivý pro životní prostředí, natož pro povrchové vody. Nejsou žádné stoprocentně ekologické prostředky, jen některé mohou být šetrnější než jiné. Proto je důležité se chovat šetrně a prát s rozmyslem.

Dávkování pracích prostředků, podobně jako i některých čisticích, se odvíjí od tvrdosti vody. Ta vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů. Tvrdá voda znamená, že se například velmi rychle usazuje vodní kámen ve varné konvici na vodu.
Tvrdost může být od velmi měkké až po velmi tvrdou. Měkká voda znamená mimo jiné i úsporu pracího prostředku.

Dodržujeme zásadu, že pereme jen skutečně špinavé věci. Přírodní látky se špiní méně než syntetické.

Normální hygienická teplota praní je 40 °C. O proti teplotě 90 °C, která se používá pouze pro praní prádla nemocných či kojenců, se ušetří 60–70 % energie. Prádlo nebude čistší jen proto, že bylo vypráno v teplejší vodě. Plýtvání energií nás stojí i peníze. Prací účinnost současných moderních pracích prostředků je optimalizována na nízké teploty, ty svědčí i prádlu samotnému.

Přečtěte si:  Majoránka zahradní

Velmi vděčným ekologickým prostředkem, užívaným hlavně pro ruční praní, je mýdlo. Vyrábí se zmýdelňováním tuků živočišného i rostlinného původu působením louhu (hydroxid sodný či draselný) nebo slabších zásaditých látek (soda, potaš) při teplotách 80–100 °C. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné. Optimálně používáme mýdlo přírodní, nebarvené, neparfémované a bez zbytečných přidaných chemikálií (např. EDTA – kyselina ethylendiamintetraoctová).

Dávkování pracího prostředku závisí především na tvrdosti vody. Čím je voda tvrdší, tím více je potřeba pracího prostředku na změkčení vody, a tím i na vyprání prádla. Přílišné množství prostředku ale nevypere prádlo lépe, naopak, může způsobit jeho šedost a také ve vypraném prádle mohou zůstat sražené zbytky pracího prostředku. Pokud je to potřeba, můžeme přidat jako změkčovadlo obyčejnou sodu (uhličitan sodný) a pak jen podstatně menší množství pracího prostředku. Na dávkování vždy používáme odměrku. Výrobci potřebují zaručit, že jejich prostředek bude mít dobré čisticí schopnosti při každé tvrdosti vody a také při nejsilnějším znečištění. Při menším znečištění např. potem a prachem pro dokonalé vyprání stačí pracího prostředku mnohem méně!

Prací prostředek dáváme přímo do bubnu pračky. Pak je možné snížit dávku i o třetinu. Sypký prášek je možné vložit do bubnu v jemném kapesníku či řidší tkanině. Nepoužíváme předepírku. Úplně stačí, když namočíme silněji zašpiněné prádlo přes noc ve studené vodě. Pak je možné použít na praní nižší dávku pracího prostředku.

Přečtěte si:  Artróza je strašákem hlavně starších lidí. Poradíme, jak na ni

Přesto, že je na trhu velká nabídka koncentrátů, kupuje stále ještě řada lidí tzv. „plné“ prací prostředky. Ty obsahují hlavně pomocné látky, jako jsou například soli, které nepřispívají k pracímu výkonu, ale zatěžují odpadní vody.

Čistírny oděvů používejme co nejméně. Zde se používají chemikálie, které škodí našemu zdraví, vodě i o ovzduší. Raději si pořídíme oblečení, další prádlo a textilie do bytů, které lze udržovat jednoduše v domácích podmínkách, a které nepotřebují chemické čištění.

Je vhodné použít alternativní prostředky na odstraňování skvrn. Zázračný prostředek na všechny typy znečištění neexistuje. Ekologické odstraňování skvrn znamená volbu příslušného prostředku dle druhu znečištění. Používáme co nejméně chemických prostředků. Na většinu skvrn vystačíme se základní sestavou domácích prostředků: ocet, soda, čpavek, líh, olej, sůl. Například: skvrny od kávy a od kečupu odstraníme octovou vodou, skvrny od červené řepy 5% čpavkem, skvrny od piva lihem apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..