Měsíček lékařský

Měsíčník lékařskýTato známá jednoletá rostlina pěstovaná jako okrasná květina kvete od června do září. Květy sbíráme za slunného počasí. Ve stínu na dobře větraném místě je sušíme.

Původně pochází z oblasti Středozemního moře, u nás se mu velmi daří, dá se pěstovat nejen na zahrádce, ale i v truhlících na balkóně, dává přednost sušším a slunným stanovištím.

V lidovém léčitelství se používá hlavně na rány, vyrážky, záněty nehtového lůžka i na bércové vředy. Účinné látky měsíčku lékařského zmírňují bolesti při výronech, vymknutí, podvrtnutí a zhmožděninách. V lékárnách můžeme koupit již hotové masti a krémy, jsou vhodné na popáleniny, opruzeniny, proleženiny apod.

Přečtěte si:  Přečtěte si praktické tipy pro zdravé zuby a krásný úsměv

Lze používat i měsíčkový čaj, který pomáhá u potíží se žlučníkem.

Krém na ruce z měsíčku:

  • 1 hrst sušených květů měsíčku
  • 100 ml olivového oleje
  • 20g včelího vosku

Květy necháme asi 20 minut povařit v olivovém oleji, pak je přefiltrujeme. Včelí vosk přidáme k oleji a při opatrném zahřívání necháme rozpustit. Sejmeme z plotny a mícháme do vychladnutí. Můžeme pak přidat 3-4 kapky kvalitního meduňkového éterického olejíčku pro vůni. Přelijeme do připravené uzavíratelné skleničky. Měsíčkový krém na ruce vydrží uložený v chladu po dobu asi ½ roku.

Přečtěte si:  Lípa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..