to dream, sleep, fantasia

Neznámě zajímavosti o spánku

Spánek vědci zkoumali snad od nepaměti. Jde přeci je o tajuplný proces, jenž velmi významně ovlivňuje naše životy. Dodnes se ptáme, proč nemůžeme o úplňku usnout a také proč si nepamatujeme sny.   Víte, že kvalitu spánku ovlivňují fáze měsíce?

Mluví to vědecké studie, které prokázaly, že Měsíc dokáže negativně ovlivnit nejen kvalitu spánku, ale i samotné usínání. V průběhu úplňku a pár dní před ním se prodlužuje doba usínání v průběhu o 5 minut a délka spánku se pro změnu zkracuje asi o 20 minut. Tento stav způsobuje pokles hladiny melatoninu v krvi, což je hormon, který řídí cyklus den a noc.

Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu

Měli byste vědět, že pokud jíte málo a nekvalitně, zvyšuje se v těle hladina ghrelinu, čímž se zvyšuje chuť k jídlu. Během následujícího dne po probdělé noci toho tak spořádáte mnohem více, než je to běžné. Takovýmto způsobem života si velmi rychle vyšlapete cestu k obezitě.

Neznámě zajímavosti o spánku
Neznámě zajímavosti o spánku

Spánek jako nemoc

Kontrastem proti nespavosti, jenž způsobují špatné návyky, nezdravý způsob života, špatná matrace, polštář, teplota v místnosti, stres a další psychické problémy, je narkolepsie. Spavost se projevuje náhle, nečekaně a nekontrolovatelně. Nemocný může usnout de facto kdykoliv i v průběhu rozhovoru. Nemoc je dědičná a vliv na ni má i stres. Mozek u této nemoci nemá pod kontrolou cyklus spánku a bdění.

Přečtěte si:  Kávou ke zdraví. Poznejte benefity tohoto lahodného nápoje

Proč si nepamatujeme sny?

Každému, kdo v noci spí, zdají se mu sny. Pamatujeme si z nich ale obvykle maximálně 10%, a to nejčastěji pouze to, co se nám zdálo těsně před probuzením. Sny navíc brzy po probuzení zapomínáme, během snění totiž nedochází k ukládání vzpomínek tak, jak tomu dochází v bdělém stavu. V paměti obvykle pořádně uvíznou pouze velmi intenzivní sny, které byly velmi silné, emotivní a nechyběla jim alespoň částečná logická skladba. Sny mají i lidé, kteří v průběhu svého života přišly o zrak. Ti, jenž se slepí již narodili, nesní vizuálně, ale s pomocí vjemů – vůní, pocitů, emocí, dotyků a zvuků.

Sny mají hluboký význam

To, že sny mají hlubší význam, není nic nového. Jde o jakési zašifrované okénko do naší duše. Ukazuje se nám tu naše podvědomí, třídí se tu naše myšlenky a odhaluje se zde i pravda, na kterou se v průběhu dne bojíme pomyslet. Na pomoc výkladu našich snů slouží ty nejrůznější snáře, jimiž se lidi snaží své sny pochopit snad od nepaměti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..