Obsah článku
Když mi nedávno kamarádka vyprávěla, že je v dietě a jedním dechem pak dodala, jak si večer pochutnala na škvarcích a k obědu měla jeden den bůček, trošku jsem se zarazila. Přece není možné jíst tučné maso a zároveň o sobě tvrdit, že hubnu a dodržuji dietní plán. Byla jsem ale vyvedena z omylu a poprvé v životě jsem slyšela spojení Low Carb.
Co je základem Low Carb stravování?
Pokud se rozhodneme začít s tímto typem stravování, tak ze svého jídelníčku významně odstraníme sacharidy. Jde v podstatě o to, že na jedné straně snížíme příjem sacharidů a na straně druhé začneme konzumovat více tuků. Příjem bílkovin zůstává na stejné úrovni.
Zapovězeny nám tedy zůstanou potraviny, které obsahují velké množství sacharidů. Jde především o cukr (nejen klasický ale i třtinový nebo kokosový), med, sladkosti, běžně prodávané pečivo, těstoviny, rýži, brambory klasické i sladké batáty, mouku, slazené limonády, pivo, většinu ovoce.
Naproti tomu budeme do svého jídelníčku zařazovat kvalitní tuky, které získáme z ryb, kokosového či olivového oleje, sádla, másla, přepuštěné másla zvané ghee, avokáda a tučného vepřového masa. Někdo může namítnout, že právě tuky bývají označovány za původce mnoha zdravotních problémů.
Nízkotučné výrobky jsou minulostí
V minulosti bylo často doporučováno spíše snižování příjmu tuků a nízkotučné výrobky se dají koupit v každém obchodě. Jenže názory se v průběhu doby mění a omezování tuků se zdá být minulostí. I zde ale platí, že si na výběru zdraví prospěšných tuků, musíme dát záležet. Průmyslově upravené tuky v podobě margarínů nejsou například vůbec vhodné. Zapátrat ve svém okolí po farmáři, kterého podpoříte nákupem jeho domácího másla či jogurtu, však není vůbec od věci.
Poslední důležitou složkou Vašeho nového jídelníčku budou bílkoviny. Zde se přijímané množství nijak neredukuje ani nenavyšuje. Dále budete jíst maso, ryby, vejce a mléčné výrobky.
Jak se změní Vaše stravovací návyky?
Změna režimu stravování bude dost razantní. Oproti jiným dietám, u kterých se doporučuje jíst menší dávky jídla několikrát denně, je Low Carb naprostým opakem. Díky tomu, že každá porce obsahuje tuky, zůstanete déle zasyceni a není proto nutné jíst 6 × za den. Spoustě lidí pak stačí dvě vydatná jídla denně, aby splnili příjem tuků a neměli v průběhu dne hlad. Není ale nutné přejít na tento režim okamžitě, naše tělo by mohlo utrpět dost velký šok.
Postupně však můžeme začít studovat recepty, vynechávat sladké a nakoupit si suroviny, ze kterých budeme vařit a péct.
Čím tedy začít?
Doporučujeme nejprve usednout k počítači a vyhledat si některou z kalorických kalkulaček. Sem zadáte svou hmotnost, výšku, obvod boků, šířku pasu a také věk. Vyberete míru fyzické aktivity, kterou denně vykonáváte. Jako poslední zadáte hodnotu denního příjmu sacharidů. U Low Carb by se měl pohybovat mezi 50 až 80 gramy. Kalkulačka Vám pak vypočítá, jak by měl vypadat váš denní příjem.
Záleží pak na Vás, zda budete jednotlivé potraviny studovat, vážit a zapisovat si požadované hodnoty nebo si do svého chytrého telefonu stáhnete aplikaci, která tuto práci udělá za vás. V ní jsou už nadefinovány seznamy jednotlivých potravin a Vy jen jedním kliknutím přidáte tuto potravinu do svého seznamu.
Snadno tak v průběhu dne sledujete, kolik toho ještě můžete sníst a která složka potravy je potřeba doplnit. Cílem totiž není žádné hladovění, ale zdravé hubnutí a zásobení našeho organismu potřebnou energií. Pokud totiž tělo šidíme a nedodáváme mu dostatek živin, začne si dělat zásoby a my nehubneme, i když máme pocit, že skoro nic nejíme.
Pokud Vás tento styl stravování zaujal, můžete ho vyzkoušet a zjistit, zda Vašemu tělu bude tato nízkosacharidová dieta vyhovovat.