Léto už je v plné proudu a kdo ještě nezačal řešit, jak se ochránit proti bodavému hmyzu a klíšťatům, měl by si pospíšit. Ne všichni chceme používat chemické repelenty, které navíc někdy nemají zrovna příjemnou vůni. Kdo má chuť zkusit něco nového, může si vyrobit nějaký ten odpuzovač hmyzu doma. Existuje spousta možností, jak ho připravit a většinu ingrediencí už nejspíš máme v kuchyni nebo zakoupíme v prvním obchodě za rohem. Při pravidelném užívání navíc dosáhneme stejné účinnosti jako u výrobků z drogerie.
Hmyz, který nás v létě obtěžuje, můžeme z pohledu zoologického laika rozdělit na dvě skupiny. Tu první tvoří létavý hmyz. Komáři, mouchy, muchničky, ovádi a další okřídlená stvoření nám můžou pořádně znepříjemnit letní den u vody. Druhou skupinou jsou mnohem méně viditelná, ale o to nebezpečnější klíšťata, která přenášejí nemoci napadající nervové ústrojí.
Inspirace na vlastnoručně vyrobené repelenty
Vyzkoušejte, který z níže uvedených přípravků nejlépe funguje a nebojte se vyzkoušet i vlastní kombinace olejů a bylinek. Nezapomeňte, že přírodní složení těchto přípravků je vykoupeno nutností jejich časté aplikace, proto noste lahvičku s repelentem na procházkách a výletech od přírody u sebe.
- Hřebíček
V obyčejné Alpě necháme vylouhovat hřebíček. Poměr by měl být zhruba 20-30 ks hřebíčků na 200 ml Alpy. Takto připravený repelent začíná účinkovat po 24 hodinách louhování, hřebíček ale ani potom z lahvičky nevyndáváme. Tekutina s příjemnou vůní mažeme přímo na tělo.
- Citronová tráva
Do jakéhokoliv oleje, který používáme na tělo (kokosový, slunečnicový z lékárny, sezamový…) přidáme několik kapek esenciálního oleje z citronové šťávy. Takto připraveným olejem potíráme prokrvená místa na kůži.
- Eukalyptus
Stejný postup přípravy jako s esenciálním olejem z citronely můžeme provést i s eukalyptovým olejem. Dosáhneme stejného účinku.
- Rozmarýn
Rozmarýnový repelent připravíme jednoduše. Do vařící vody přidáme rozmarýn. Stačí jeden sáček koření na litr vody. Necháme bylinku vylouhovat a po scezení a vychladnutí přidáme lžíci vinného octa. Repelent uchováváme v ledničce, ideálně v lahvičce s rozprašovačem, která usnadní jeho použití. Aplikujeme především na části těla, které jsou v kontaktu s trávou. Tento vlastnoruční výrobek ochrání proti klíšťatům nejen vás, ale také vaše domácí zvířata.
- Mandlový olej
Smíchaný mandlový olej s několika kapkami růžového oleje zalijeme hrnkem vody a přelijeme do rozprašovače. Stejně jako všechny olejnaté repelenty před použitím řádně protřepeme.
- Ocet
Jablečný ocet smícháme s vodou v poměru 2:1. Hmyz tento repelent odhání především svým zápachem. Ten pro sebe můžeme zmírnit použitím jakéhokoliv esenciálního oleje. Na účinnost to nebude mít vliv.
- Citrusy
Jednoduše vyvaříme ve vodě několik kusí pomerančů, citronů, limetek nebo grapefruitů. Po vychladnutí je repelent připravený k použití.
- Peprmint
Peprmintový esenciální olej smícháme pouze s vodou.
- Levandule
Vůně levandule obecně odpuzuje hmyz, proto můžeme bylinku jak vylouhovat v horké vodě, tak připravit kombinaci esenciálního oleje a studené vody.
- Máta
Nasušené lístky máty můžeme rozemnout v dlaních a takto navoněnýma rukama si potřít předloktí, paže a krk.
- Meduňka
Stejný postup jako u máty můžeme uplatnit i u meduňky.
- Karafiát
Karafiátový květ necháme vylouhovat v horké vodě. Vzniklý nálev přecedíme a přelijeme do lahvičky s rozstřikovačem.