Obsah článku
Sůl (chlorid sodný) je důležitým minerálem pro naše tělo, avšak nadměrná konzumace soli může způsobovat zdravotní problémy, jako je zvýšený krevní tlak, srdeční choroby, zadržování vody v těle a další.
Sůl je nutná, ale v malém množství
Kuchyňská sůl není nic jiného než chlorid sodný – sloučenina, která nesmí chybět ve stravě, protože je součástí buněčných a tkáňových tekutin a podílí se na mnoha důležitých procesech, včetně:
- trávení,
- udržování acidobazické rovnováhy,
- reguluje hladinu vody v těle,
- svalová práce,
- vedení nervových vzruchů.
Doporučená dávka soli je 5 g (zarovnaná čajová lžička) denně . To však neznamená, že přesně tolik lze bezpečně přidat do porce polévky nebo salátu. Sůl je přítomna téměř v každém produktu, který kupujeme v obchodě – má konzervační a chuťové funkce. Nejvíce ho najdeme ve slaných pochutinách (např. chipsy, krekry, tyčinky) a zpracovaných potravinách (hotové omáčky, mražená jídla, kečupy nebo instantní polévky), ale také v uzeninách, sýrech, konzervách, pečivu a nakládané okurky. Navíc je třeba připomenout, že potřeba sodíku závisí i na věku – u dětí a starších lidí je nižší.
Nadbytek soli ve stravě – jaká jsou nebezpečí?
Ovládnout sůl ve stravě není jednoduché a ve skutečnosti to dělá málokdo. Pokud máme rádi slaná jídla, máme ve zvyku přisolovat si jídlo, kupujeme zpracované potraviny a nečteme etikety, pravděpodobně jíme příliš mnoho soli. To může mít vážné zdravotní následky , jako např.
- hypertenze ,
- ateroskleróza,
- mrtvice,
- osteoporóza,
- obezita,
- diabetes typu II,
- zátěž ledvin,
- rakovina žaludku.
Sůl v prvé řadě zadržuje vodu v těle, což vede nejen k nadváze, ale také způsobuje zaplnění tepen a zvýšení tlaku, což má za následek kardiovaskulární onemocnění. Vyplavuje také vápník z těla, a proto je větší riziko osteoporózy.
Jak snížit příjem soli?
Chcete-li omezit sůl a kontrolovat její množství v denním jídelníčku, musíte především cvičit střídmost a zdravý rozum a dodržovat obecné zásady zdravé výživy. Pokud si vypěstujete dobré návyky a budete se držet následujících pravidel , ukáže se, že sledování množství soli ve stravě je možné:
- pokrm nejprve vyzkoušejte, než jej reflexivně osolíte,
- zkuste nahradit sůl jiným kořením,
- místo kuchyňské soli zvolte mořskou sůl,
- vyhněte se rychlému občerstvení a slaným občerstvením
- omezte spotřebu hotových výrobků (včetně chleba, masa a sýrů),
- přečtěte si složení výrobků (pozor na množství sodíku ve 100 g výrobku; předpokládá se, že 1 g sodíku je asi 2,5 g soli),
- vyhýbejte se také sladkostem – na rozdíl od vzhledu obsahují sůl, která zvýrazňuje sladkost,
- jezte hodně ovoce a zeleniny (ale omezme okurky),
- zkuste vařit sami,
- zvolte minerální vodu s nízkým obsahem sodíku.