Obsah článku
Opar se objeví vždy, když se vám sníží imunita a dostanete se do kontaktu s nechtěnými spouštěči tohoto onemocnění. I proto je velmi důležité zasáhnout hned, jakmile ucítíte první svědění a zabránit tak jeho rozšíření a zhoršení stavu.
Opar na rtech vyvolává virus herpes simplex. Ten se nějakým způsobem dostane do úst a „přikáže“ nervové buňce DNA, aby vyprodukovala více spřízněných virů. Herpes simplex většinou přežívá v nervových buňkách. Po oživení putuje podél nervových vláken a směřuje k povrchu kůže. A právě tehdy se objevuje mravenčení, které signalizuje blížící se problém.
Tři druhy infekčního kožního onemocnění
S oparem rtu se setkalo skoro devadesát procent naší populace. Dalším druhem oparu je pohlavně přenosná choroba zvaná opar genitálií. Pokud se vyskytne opar u těhotné ženy před porodem, je to důvod na císařský řez, neboť novorozenec by mohl na následky tohoto onemocnění i zemřít. U pásového oparu dochází k pozdější aktivace viru a projevuje se bolestí a pálením na kůži.
Babské rady jak na opary
- potírání česnekem
- léčba chladem, ta pomáhá zejména v začátcích
- droždí
- výměna hygienických pomůcek
- meduňka lékařská
- vysoká dávka vitamínu C
- selen a zinek
- lysin, bohatým zdrojem lysinu jsou mléčné výrobky, brambory a pivní kvasnice
Vyhýbejte se argininu
Arginin patří mezi základní aminokyseliny potřebné pro šíření viru herpes simplex. Proto preventivně omezte příjem potravin, které obsahují velké množství této látky – čokoláda, výrobky z koly, zelený hrášek, arašídy, želatina, oříšky kešu, pivo. Jako prevenci je vhodné užívat vitamin B12. Oblíbené je i používání přírodního oleje z čajovníku – Tea Tree.
Doporučené doplňky stravy zabraňující vzniku oparů jsou:
- Hlíva ústřičná
- mořské řasy
- ryby
- pivovarské kvasnice
- česnek a cibule
- čerstvé ovoce a zelenina
- zelený čaj
- třezalka
- ženšen