Dopady a vliv elektronických cigaret na naše zdraví

Vliv elektronických cigaret na zdraví

Vliv elektronických cigaret na zdraví

Zhruba před pěti lety nastalo mezi kuřáky absolutní šílenství – světlo světla u nás totiž spatřily první elektronické cigarety, které slibovaly mnohé. Zbavení se závislosti na nikotinu, zdravější klima v místnosti, ale i finanční úsporu nebo menší zátěž pro organismus kuřáka i jeho blízké okolí.

Slibované přínosy a efekty elektronických cigaret jsou značně diskutabilní. Některé lze jednomyslně potvrdit, jiné se sice zakládají na pravdě, nicméně obsahují spoustu „ale“.

Žádné toxické zplodiny vznikající během spalování

Jednu velkou výhodu elektronické cigarety mají. Při jejich kouření nedochází ke spalování cigaretového papírku a tabáku, jako je tomu u cigaret klasických. Během hoření klasické cigarety tedy vzniká celá škála škodlivých látek, jež vdechujeme nejen my, ale také naše okolí. Elektronické cigarety fungují na principu ohřevu e-liquidu, který se mění na ochucenou syntetickou páru. Jako nosné médium konkrétní příchuti e-liquidu je nejčastěji používána látka Propylenglykol, která sice není pro naše tělo zcela přirozená, nicméně je bezpečnější, než toxické zplodiny vznikající při hoření klasického cigaretového tabáku a papírku.

Nikotin je látkou toxickou a silně návykovou

Stejně jako u klasických cigaret, vpravujeme i těmi elektronickými do svého těla nikotin, jež je stále ještě považován za nebezpečnou, psychoaktivní a toxickou látku, na které si snadno vypěstujeme silnou závislost. Nikotin se z plic do mozku dostává již v rozmezí 7-10 sekund. Jeho dopady na lidský organismus jsou poměrně dalekosáhlé a rozmanité. Nejen, že zvyšuje krevní tlak a cholesterol, také stahuje srdeční cévy, brání imunitnímu systému v likvidaci patologických buněk, napomáhá prorůstání cév v nádorech a může za zhoršenou kvalitu života kuřáka i jeho blízkého okolí. Lidé, kteří kouří a zároveň užívají tvrdé drogy, mezi které patří například heroin, svorně vypovídají, že se snáze zbavili závislosti na heroinu než na nikotinu. A to je nevyvratitelný důvod k zamyšlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..