Cat Yin Yang Women Silhouette Yoga

Rostlinný nenávykový stimulant – Guaraná

Součástí dnešní doby je stres, vysoká zátěž organismu, zátěžové sporty a náročná zaměstnání. Některé z těchto životních problémů a situací lidé zvládají jen díky rostlinným stimulačním látkám rostlinného původ. Domorodí obyvatelé Brazílie z horních částí amazonského deštného pralesa umí velice dlouho používat rostlinu, která zbystřuje jejich mysl, dodává energii a dokáže člověka udržet v koncentrovaném stavu během dlouhé psychické zátěže. Co to je za tajemnou rostlinu?

Je to Paullinie nápojná (Paullinia cupana Hunth ex H.B.K.). Rostlina dostala jméno k poctě dánského botanika S. Paulliho (+ 1680). Botanicky patří do čeledi mýdelníkovitých.

Semeno guarany má podobu lidského oka. Indiánská zkazka vypráví o tom, že první keř paullinie vyrostl z očí indiánského chlapce, kterého zahubili zlí duchové. Když pohřební průvod zesnulého chlapce míjel místo usmrcení, blesk uhodil do země, těsně vedle chlapcova těla. Byl to pokyn Velkého ducha. Proto chlapcova matka dala jeho oči zasadit do této země. Na místě vyrostl keř, jehož semena připomínala chlapcovy oči. Kdo pojedl semena keře, získal sílu a mládí mrtvého chlapce. Guaraná se vyskytuje hlavně v Brazílii, Ekvádoru, tropické Ameriky, tropických částí Afriky, Venezuely a Kolumbii.

Paullinia je vždyzelený popínavý keř, tenké pětihranné větve dosahují až do 10 m. Pěstuje se jako vinná réva. Rostoucí liánovitý keř nebo strom tropických pralesů, miluje jejich stín. Zeminu vyžaduje výživnou, propustnou, humózní. Zálivka je nutná vydatná a pravidelná.

Listy jsou střídavé, lichospeřené, nejčastěji s pěti zubatými lístky s výraznou světlejší žilnatinou. Na větvích se vyskytují bílé květy, se 4 korunními plátky s 8 tyčinkami. Květy jsou seskupeny do hroznů. Po opylení se vyvinou plody, třípouzdré tobolky, které v každém pouzdře se vyskytuje jedno semeno, tvarem podobným lískovým oříškům. Plody v hroznech mohou mít až 80 tobolek. Dužnina plodů je růžová, hořká, svíravá a bez vůně. Oplodí je v plné zralosti červené nebo světle oranžové. Pokud dužnina praskne, obnaží se semeno, připomínající lidské oko.

Yoga Yoga Pose Pose Body Fitness

Rostlinný nenávykový stimulant – Guaraná

Semena tvoří až 84 % hmotnosti tobolky. Obsahuje poměrně značná množství kofeinu, 4,2 – 6 %. Je to 3 x vyšší množství než u kávových zrn. Paullinie se množí semeny nebo odnožemi. Při dobrém ošetřování plodí v přírodě kolem 3. roku věku. Z jedné rostliny se při sklizni získá  až 4 kg plodů.  Rostlina paullinie u nás vyžaduje vytápěný skleník, pravidelnou zálivku s přídavky hnojiv.

Přečtěte si:  Majoránka zahradní

Sklizeň plodů

Plody se sklízejí zcela zralé, otevřené. Zbaví se osemení, po vyprání ve vodě se praží na obrovských pánvích nebo se uloží do speciální místnosti, kde se vyudí.  Ze semen paullinie se připravuje černohnědá masa, zvaná guaraná. Velmi připomíná čokoládu, má silně hořkou chuť s nasládlou pachutí a částečně kakaovým aromatem. Drť se smíchá s trochou vody na těsto, které se tvaruje do kuliček, válečků a nebo tyčinek.

Usuší se a mohou se dlouhodobě skladovat. Moderní průmyslové zpracování masy je lisování do tablet nebo výroba 100 % koncentrátů. V lékárnách byla guaraná nabízena odedávna proti migréně a různým bolestem hlavy. Brazílii se prodává nejméně 14 nápojů s obsahem guarany v posilujících nápojích, dokonce s údajnými afrodiziakálními účinky. Masa guarany se, pod názvy bom nebo poca, exportuje do zahraničí.

Guaraná a její depozitní stimulační účinky

Guaraná má výrazné stimulační účinky díky vysokému obsahu guaraninu. Kofein je ve guaraně vázaný na třísloviny a další látky, takže jeho účinky jsou pro lidský organismus příznivější než u kofeinu obsaženého v kávě. Stimulační účinky guaraninu nastupují pomaleji a vydrží mnohem déle. Látka nezpůsobuje, jak tomu u některých lidí bývá, překyselení žaludku či bušení srdce.

Bylo například zjištěno, že určitá směs guarany a dalších příměsí působí jako účinný lektvar na hubnutí. Navozuje pocit sytosti a při dietách potlačuje chuť k jídlu, tím pomáhá snižovat nadváhu. Dále urychluje vnímání, oddálí potřebu spánku, pomáhá při zvládání zátěžových situací (studenti před zkouškami a nebo řidiči na dlouhých cestách), odbourává příznaky kocoviny, potlačuje chuť k jídlu, účinky má výrazně močopudné, zvyšuje peristaltiku střev a zvyšuje krevní tlak.

Přečtěte si:  Levandule lékařská

Díky vysokému obsahu tříslovin používají Indiáni guaranu proti průjmu a při úplavici. Její vynikající působení na lidský organismus je v mnoha směrech umocněno ještě tím, že i při dlouhodobém užívání nemá mít žádné vedlejší účinky. Při pravidelném užívání má guaraná zjevné omlazující účinky. Brazílie je prakticky jediným producentem guarany na světě. Poptávka daleko přesahuje nabídku. Guaraná je na seznamu strategicky významných plodů třetího tisíciletí.

Punč z guarany

Jedna plechovka ananasových kostek, 1 láhev suchého bílého šampaňského vína, 3 konzervy (3 x 354 ml) nápoje guaraná, 700 ml hroznového džusu. Všechny ingredience pečlivě promícháme ve velké míse asi 2 hodiny před podáváním. Můžeme přidat led nebo nápoj v míse umístit do ledničky. Pokud se bude nápoj zdát příliš sladký, můžete jej zředit nebo dochutit citrónovou šťávou.

Guaranový čaj

Do čaje (černý nebo ovocný) se přidá guaraná v sáčku (na 1 l vroucí vody), krátce se povaří a ochladí. Přisladit lze medem nebo cukrem (vhodný hnědý, třtinový cukr).

Guaranový nápoj

Polovina až celý obsah sáčku guarany se přidá do velké sklenice s nápojem, nejlépe typu coly a dobře se zamíchá. Lze ochutit citrónem, medem a cukrem (vhodný hnědý, třtinový cukr).

Guaranový nápoj fitness

Do mixéru vložíme celý banán, 2 velké lžíce smetany, 2 dl mléka, 1 lžíci oleje, z pšeničných klíčků, podle chuti med a sáček guaranového prášku. Konzumujeme hodinu před výkonem.

Guaraná s jogurtem

V bílém jogurtu rozmícháme 2 lžičky medu, 50 až 100 ml ovocné (nejlépe hruškové nebo mangové) šťávy a půl sáčku guarany. Dochutíme citrónovou šťávou. Vše rozmícháme v mixéru.

Guaranové müsli

1 díl lněného semene, 2 díly cornflakes a 4 díly ovesných vloček smícháme. Přidáme banán nakrájený na kolečka, strouhaný kokos a oříšky s karamelem. Vše zalijeme 1/2 l horkého mléka, do něhož jsme před vařením přidali sáček guarany. Pro chuť můžeme v mléce povařit vanilkový lusk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..