Seriál: Mléko – ideální potravina?

Od malička jsme vychováváni v přesvědčení, že mléko je přírodně dokonalá potravina, která dokáže kompletně živit nově narozeného človíčka. Všude kolem slýcháváme, že mléko je zdraví prospěšné, že staví hlavně silné kosti, klouby a svaly. Mléko je totiž nabité vápníkem a bílkovinou, která je nezbytná pro sílu a zdraví naši kostry.

Tyhle informace pro mnohé z nás znamenají pravdu, kterou nás ani ve snu nenapadne zpochybnit. Všichni přeci vědí, že mléko je zdraví prospěšné a lidé kolem ho pravidelně pijí. Když se ale jen tak namátkou rozhlédnete po svých spoluobčanech, vidíte v nich opravdu příklady zdravých těl a silných kostí?

Případů rakovin, střevních potíží, alergií, kožních onemocnění a osteoporózy přibývá každým rokem a je tak legitimní se ptát, kde je ten dav zdravých a silných jedinců, který tak úspěšně profituje z každodenní konzumace mléčných výrobků. Neexistuje! A s nimi i celá pravda o mléce! Nejnovější vědecké výzkumy uvedené níže zajímavě dotvářejí celkový obrázek o mléce a jeho skutečném dopadu na lidský organismus.

Přečtěte si:  Seriál: Mléko - vyvracíme mýty I.

Mateřské mléko je dokonalá mono-potravina

Ovšem pro živočichy stejného druhu! To znamená, kravské pro telátka, kočičí pro koťátka a velbloudí pro malé velbloudy. Do doby, než se mládě naučí živit samo, mateřské mléko je dokonalou mono-potravinou. Později od pití mléka upouští a v dospělém věku se k němu již nikdy nevrací. Nebo jste snad viděli pít dospělou krávu mléko? Každý myslím bude souhlasit s tím, že mateřské mléko je pro lidského novorozence tou nejplnohodnotnější potravou. Mnoho studií dokonce naznačuje, že zkrácená doba kojení mateřským mlékem má u daného jednotlivce v pozdějším věku za následek řadu poruch a onemocnění.

Přečtěte si:  Seriál: Mléko - vyvracíme mýty III.

Složení mateřského mléka odráží přesně nutriční potřeby velmi mladého tvorečka, ať už jde o člověka, krávu nebo kočku. Uvedu příklad na jedné konkrétní živině – bílkovina. Množství bílkoviny v mléce jednotlivých živočichů se liší. Bílkovina je potřebná pro růst a obecně platí, že čím rychleji živočich roste, tím více bílkoviny potřebuje.

Mateřské mléko je dokonalá mono-potravina

Mateřské mléko je dokonalá mono-potravina

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..