Seriál: Mléko – vyvracíme mýty I.

Nahradit lidské mléko kravským u novorozenců, kterým při porodu zemřela matka se pokoušeli již v polovině 19. století ve Spojených státech. Výsledek? Rychlá smrt naprosté většiny, neboť vysoký obsah bílkoviny v kravském mléce zapříčinil dehydrataci těchto novorozenců. Kravské mléko je proto dokonalá potravina pro telátko, nikoliv pro člověka, které má za úkol proměnit se za tři měsíce z třiceti kilového drobečka v metrákovou krávu.

Pro lidské potřeby obsahuje kravské mléko až příliš velké množství bílkoviny a vápníku. Následující seznam mýtů vám blíže odhalí skutečný dopad mléka na lidský organismus a také to, v čem jsme se po celé generace tak ukrutně mýlili.

Mýtus – mléko staví silné kosti

Pro silné kosti potřebujeme vápník a mléko obsahuje hodně vápníku. Ano, souhlas. Znamená to však, že pro silnější kosti potřebujeme jíst více vápníku? Vůbec ne a důrazný nesouhlas! V oboru výživy totiž neplatí, že “více se rovná lépe”. Vše, co tělo vyžaduje k optimální výživě, potřebujeme v přiměřeném množství. Ani příliš málo a ani příliš moc. Tak proč bychom v dospělosti měli konzumovat z nějakého zdroje neúměrně vápníku, když lidská novorozeňátka, která mají mnohem větší potřebu vápníku a bílkovin než dospělí, si vystačí ze čtyřnásobně menším objemem z mateřského mléka.

Taokinesis / Pixabay

Krom toho zdravotní stav světové populace také nikterak nenasvědčuje tomu, že by zvýšená konzumace mléčných výrobků přispívala ke stavbě silnějších kostí. Opak je pravdou!  Podle studie publikované v časopise Calcific Tissue International je zřejmé, že národy, které tradičně konzumují velké množství mléčných výrobků mají rovněž nejvíce případů kyčelních zlomenin v důsledku osteoporózy. Naopak země s nejnižší konzumací jako Hong Kong a některé africké státy mají nejméně výskytů osteoporózy.

Přečtěte si:  Seriál: Mléko - vyvracíme mýty II.

Důvod? Podle studie pánu Barzela a Masseyho jsou živočišné potraviny s vysokým obsahem bílkovin velmi kyselinotvorné, čímž způsobují úbytek vápníku z kostí a tím jejich řídnutí.

Mléko tedy nestaví žádné silné kosti a svaly už vůbec ne! Když už i současný kalifornský guvernér, Arnold Schwarzenegger, během své kulturistické kariéry odpověděl na otázku, zda-li pije mléko, cituji: “Milk is for babies”, bude na tom zajisté alespoň kousek pravdy.

Předchozí díl tohoto seriálu můžete naleznout zde:

Přečtěte si:  Zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..